Login
Manager
Password
 
 
 
 
Lost password?
 
Football Arena
Screenshots
Help
Sign up

Football Arena - FAQ

Frequently Asked Questions

Change language  

1. Obecně o hře

2. Hráči

3. Tým

4. Zápasy

5. Trénink

6. Peníze, zázemí

7. Reprezentace

 

Co je to random?

Random neboli náhoda je všudypřítomný prvek na FA a lehce ovlivňuje většinu aspektů této hry. Jsou to především průběh a výsledky zápasů (díky randomu může čas od času i na FA porazit slabší tým silnější), ale je to také výkon hráčů (a tím i týmů), změna formy a potenciálu hráčů, trénink hráčů, návštěvnost na zápasech nebo tahy z juniorky.

Zaplatil jsem Fanouška, jak dlouho bude trvat, než mi bude Fanoušek aktivován?

Fanouška aktivuje ručně zakladatel hry Axiss; tzn. získáte ho poté, co dorazí vaše platba na účet Football Areny a poté, co Axiss zaregistruje její příchod. Může to tedy trvat i více dní. Většinou je to při převodu peněz z účtu na učet, nebo z bankovní přepážky na účet, do dvou pracovních dní. Při platbě složenkou je doba delší.

Co zapříčiní růst nebo pád formy?

Forma roste nebo klesá náhodně. Hráč s nízkou formou má ovšem větší šanci, že se mu forma zvýší, a naopak. Také hráč, který v týdnu hrál aspoň jedno utkání, má větší šanci na lepší formu, než ten, který žádný zápas nehrál.

Jaký má forma vliv na výkon?

Forma má na výkon hráče úplně stejný vliv, jako zkušenosti. Takže hráč, který má například 2 formu a 7 zkušenosti, podá ten samý výkon, jako stejně kvalitní hráč, který má ale formu 7 a zkušenosti 2.

Jak se nabírají zkušenosti?

Zkušenosti lze získat pouze hraním zápasů - ligových, pohárových (domácích i mezinárodních), přátelských a reprezentačních. V reprezentačních zápasech navíc nabírají (velmi malé) zkušenosti i hráči nominovaní na lavičku. Na MS mají hráči potom 2x vyšší zkušenosti oproti ostatním repre zápasům. V přátelské lize žádné zkušenosti nejsou. Na FA jsou v tomto smyslu zápasy odstupňovány:
1) A tým reprezentace
2) liga, ligový pohár
3) Champions League, reprezentace U-22
4) Prestige Cup
5) International Cup, přátelské utkání, reprezentace U-19
6) Challenge Cup
7) Fair Play Cup, lavička u reprezentace

Jak je to se zkušenostmi při střídání?

Každý hráč získává ze zápasu poměrné zkušenosti podle počtu odehraných minut. (Toto platí stejně při střídání při zranění i při taktickém střídání.)

Jak rychle se nabírají zkušenosti?

Přibližně 0.5 za sezónu, pokud hráč hraje pravidelně ligu.

Jaký mají zkušenosti vliv na výkon týmu?

Zkušenosti i forma mají stejný vliv na výkon hráče. Zkušenosti mají navíc vliv na určité taktiky - pressing a protiútoky, kdy zkušenější tým tyto taktiky zahraje lépe než tým nezkušený.

Ovlivní zisk zkušeností ze zápasu, když off hráč nastoupí na def nebo normal pozici?

Ne, neovlivní. Ani když obránce nastoupí například jako útočník.

Kdy se mění potenciál?

Pouze na přelomu každé sezóny; do cca 22 let se zvyšuje, potom padá. Některým hráčům se potenciál začne snižovat dříve, většinou těm, kteří mají po vytažení z juniorky potenciál vysoký. Většinou se ale vyplatí trénovat hráče s vysokým potenciálem už od začátku, i když jim začne třeba klesat dříve.

Dosáhne každý hráč někdy 100% potenciálu?

Nemusí, ale většinou ano.

Na čem všem závisí cena hráče?

Především na skillech hráče a velmi lehce i na jeho zkušenostech. Také starší hráči po 28 letech věku na ceně ztrácí. Forma, kondice a potenciál cenu neovlivňují.

Lze změnit def/off zaměření hráče?

Ne, nelze.

Jak se toto def/off zaměření určí při tahu juniora?

Náhodně. Skilly a zaměření se losují nezávisle na sobě.

Jak se počítá výkon hráče v zápase?

Výkon každého hráče se počítá každou minutu a celkový výkon (počet hvězd) je pak průměrem za celý zápas nebo dobu, kdy v zápase hraje. Hráč nepodává stejný výkon v celém průběhu zápasu - během zápasu se mění jeho kondice. Pokud hráčova kondice klesne pod 55%, jeho výkon se začne zhoršovat a tím ovlivní sílu celého týmu.

Jaký výkon podá například off hráč, pokud nastoupí na def nebo normal pozici?

Pokud například off hráč nastoupí na normal nebo def postu, zahraje na něm podle svých skillů, maximálně ovšem na 95% výkonu, který by v daném zápase podal na svém vlastním postu. Tento postih se týká výkonu podle jeho základních skillů; až poté je uplatněn vliv taktik (protiútoky atd.). Výsledně je tedy možné, že normal záložník s vysokými přihrávkami zahraje na off pozici nepatrně lépe než na své vlastní pozici. Tento postih platí stejně pro všechny ostatní kombinace def/normal/off.

Bude zraněný hráč v pátek trénovat?

Ne. Hráč musí být v době tréninku zdravý, aby mohl trénovat. Ale pokud se hráč v zápase zraní a potom se do pátku uzdraví, trénovat bude. Zdravý musí být už ve čtvrtek před tréninkem.

Co znamená číslo u zraněného hráče?

Počet týdnů, za které se hráč uzdraví. Tato doba je však jen orientační a snižuje se podle toho, jak vysoké lékařské zázemí tým má - vyšší lékařské zázemí znamená, že se hráč uzdraví rychleji. Vyšším levelem zázemí také ovlivníte počáteční délku zranění - hráči se pak nezraňují na tak dlouhou dobu.

Klesají zraněnému hráči dovednosti?

Ano, všechny skilly (a tím pádem i cena) hráči klesají, a to o něco rychleji, než když hráč pouze netrénuje. U nějakého skillu se tím pádem může stát, že o 1 klesne (a tím pádem logicky i u skillu celkem).

Bude hráč naplno trénovat, i když nehrál celý zápas?

Ano. Pro plný trénink stačí odehrát i jen jednu minutu v utkání.

K čemu je kapitán týmu?

Kapitán zvyšuje sílu týmu v závislosti na svých zkušenostech - čím vyšší zkušenosti kapitán má, tím více zvedne sílu týmu. Kapitán vždy získává za zápas o něco větší zkušenosti, než ostatní. Pokud kapitán během zápasu vystřídá nebo odejde kvůli zranění, tým ztrácí bonus za kapitána.

Jak se počítá výkon týmu?

Počítá se každou minutu zápasu z výkonu hráčů na hřišti; celkový výkon je pak průměrem těchto výkonů.

Je již ve výkonu týmu zahrnutý vliv zvolené taktiky?

Ano. Pouze pressing a protiútoky se do síly týmu započítávají jen velmi málo (nebo dokonce výslednou sílu týmu mohou snížit), i když tým může díky těmto taktikám zahrát v zápase lépe.

Je již ve výkonu týmu zahrnuta důležitost zápasu?

Není. Výkon, který vidíte, odpovídá vždy výkonu vašeho týmu při důležitosti normal. Skutečný výkon dle vámi zvolené důležitosti je třeba si dopočítat dle návodu (sekce Nastavení sestavy na zápas - Důležitost).

Co znamenají tři barvy pod celkovým výkonem týmu v detailu zápasu?

Zelená - obrana, modrá - záloha, červená - útok. Toto barevné rozlišení se používá na FA standardně, např. při nastavování sestavy na zápas.

Co všechno má vliv na psychiku týmu?

Výsledky ligových a pohárových zápasů (nikoliv však přátelské zápasy nebo přátelská liga). Prodej hráčů na trhu může psychiku také snížit viz návod.

Co všechno ovlivňuje psychika týmu?

Výkon týmu v zápase, nárůst fanclubu a návštěvnost na zápasech.

Proč se mi sama od sebe zvedla psychika?

Je-li psychika týmu pod určitou hranicí, pak se každé úterý a pátek automaticky zvedá (čím nižší psychika, tím se nejspíš zvedne více). Tato hranice je různá pro jednotlivé ligy - nejvyšší je v Gambrinus lize (kolem 65%), s nižšími ligami postupně klesá.

Dá se zrušit již naplánovaný přátelský zápas?

Ne, nedá.

Podle čeho se určuje návštěvnost v přátelských zápasech?

Podle fanclubů a levelu marketingu obou týmů, podle jejich psychiky. Návštěvnost ovlivňuje i náhoda. Více určující v těchto kritériích je domácí tým - tudíž se vyplatí hrát v domácím prostředí týmu s větším fanclubem, s větší psychikou, atd. Také reprezentanti lehce zvyšují návštěvnost.

Podle čeho se určuje návštěvnost na neutrálním hřišti v přátelských zápasech?

Návštěvost je stejná, jako by se hrálo u týmu co je určen jako domácí.

Jsou v reprezentačních zápasech zranění?

Ano, ale zranění v reprezentačním zápase je mnohem méně pravděpodobné než v ostatních zápasech.

Trénují hráči, pokud jsem vyhrál kontumačně? A dostanou zkušenosti, co vstupné?

Tým, který sestavu nastavil, trénink dostane, jako by hrál zápas. Trénovat budou ale jen hráči, kteří byli v základní sestavě. Tým co sestavu neměl trénink nedostane. Zkušenosti dostane jen kapitán týmu, který měl nastavenu sestavu, ale jen zkušenosti za kapitána (ne za odehrané minuty). Vstupné dostane tým, který měl nastavenu sestavu, ale jen část, kterou by dostal, kdyby se zápas hrál (nedostane peníze za tým, který sestavu nenastavil).

Proč již nemůžu 30 minut před začátkem zápasu měnit sestavu?

30 minut před zápasem se již začínají vypočítávat zápasy. Je to proto, že výpočet zápasů trvá delší dobu, tak aby se vše stihlo předgenerovat do začátku všech zápasů. V průběhu zápasu už se jen zobrazují informace, které se během těch 30 minut vygenerovaly.

Co když u taktického střídání nenastavím pro střídání žádnou podmínku?

To znamená, že se střídání provede pokaždé.

Co když udělám v nastavení taktického střídání chybu (nenastavím jednoho z hráčů nebo nastavím špatná jména nebo nenastavím žádný čas)?

Potom se nastavení neuloží a střídání neproběhne.

Měl jsem správně nastavené taktické střídání, ale v zápase se neprovedlo, jak to?

Zkontrolujte si, zda se vám v průběhu zápasu před střídáním nezranil hráč, a zda nebyl nahrazen právě tím hráčem, který měl později takticky vystřídat. (Stejný hráč samozřejmě nemůže přijít na hrací plochu dvakrát.) Zkontrolujte si také, zda se vám v průběhu zápasu před střídáním nezranil hráč. Ten by pak byl automaticky vystřídán hráčem z lavičky "Při zranění", a tak by se vaše třetí střídání neprovedlo, neboť jsou povolena maximálně tři střídání jako taková na zápas.

Proč není možné střídat online?

Na FA se výsledky a průběhy všech zápasů počítají vždy 30 minut před zápasem. Během samotného průběhu zápasu pak se již jen postupně objevují akce, které byly již de facto vygenerovány předem. Proto není možné do zápasu zasáhnout např. v 60. minutě, jelikož zápas už byl celý spočítán před jeho oficiálním začátkem. Navíc by tímto krokem byli znevýhodněni manažeři, kteří nemohou být v době zápasu online.

Co ovlivňuje schopnost hráče proměňovat penalty?

Celkový výkon hráče (takže i brankář může dávat penalty) - na FA není skill proměňování penalt, takže teoreticky - kdo má nejvíce hvězd v zápase, bude kopat nejlépe penalty.

Jakým způsobem ovlivňuje sílu tréninku level tréninkového zázemí?

Procentně přidává na jeho intenzitě, takže s vyšším levelem natrénují hráči i při stejných procentech více. Při nastavování tréninku ale vždy každému zůstává jeho 1200%.

Proč je u tréninku k dispozici celkem jen 1200%?

Cílem je, aby manažeři nemohli trénovat všechny hráče, ale aby museli důkladně uvažovat, koho a jak budou trénovat a koho budou nakupovat na trhu. Kdyby každý mohl vytrénovat kohokoliv, potom by byl například trh s hráči zbytečný a proto nikdy nepůjde trénovat všechny hráče naplno.

Jak trénují hráči, pokud jim nastavím 100% tréninku?

Celkový trénink hráče je závislý na jeho potenciálu. Vytrvalost pak trénují všichni vždy na 100%, nezávisle na potenciálu a na věku.

Jak rychle se trénují jednotlivé skilly hráče?

U hráče vždy roste stejně rychle skill "celkem". Rychlost tréninku jednotlivých dovedností pak je nepřímo úměrná využití tohoto skillu ve výkonu hráče (viz návod). Nejpomaleji se trénuje hlavní skill (tedy ten nejvíce využívaný podle procent viz návod), a jestliže např. defensivní křídlo v zápase využije dvojnásobek odebírání míče oproti skillu křídlo (60% proti 30%), pak skill křídlo se bude trénovat dvakrát rychleji než skill odebírání míče, i když celkem se bude zvyšovat pokaždé stejně.

Trénují stejně dva hráči se stejným potenciálem, ale s rozdílnou cenou?

Ano, jednotlivé skilly (tedy i skill celkem) se jim zvyšují stejně rychle. S vyšší cenou se ovšem lehce mění závislost ceny na skillu celkem (cena roste o něco pomaleji než celkem), takže procentuální přírůstek ceny hráče zobrazovaný v detailu hráče postupně s vyšší cenou klesá, přestože hráč má stále stejný potenciál a přestože trénuje stále stejně.

Ovlivňuje nějak trénink náhoda?

Ano, trénink každého hráče může ovlivnit i náhoda směrem 5% nahoru a nebo dolů.

Jde si na FA nějak půjčit peníze?

Ne, nejde.

Mohu jinému manažerovi nějak převést na konto peníze (kromě standardního prodeje na trhu)?

Ne, toto nejde. A jakékoliv záměrné přesouvání peněz mezi dvěma týmy je zakázáno.

Když prodám hráče, kdy mi přibudou na kontě peníze?

Standardně to trvá 1-4 minuty po prodeji hráče.

Co když prodávám hráče ve chvíli, kdy se právě hraje zápas?

Obchod se uzavře v čas prodeje, ale definitivně se uskuteční až několik minut po konci zápasu. Hráč tedy ještě dohraje celý zápas za původní klub a odejde z týmu (a převod peněz se uskuteční) několik minut po skončení zápasu.

Jak rychle se staví stadion?

5 dní na každých započatých 1000 míst.

Jak velký stadion je dobré mít?

O něco větší, než je fanclub. Návštěvnost zvyšuje také level marketingu a psychika týmu (špatná psychika ovšem návštěvnost může také snižovat).

Jak to, že mi kleslo zázemí?

Zázemí klesá opotřebovaností. Pokud se na tom daném zázemí delší dobu nepracuje, automaticky se o 1 level sníží, viz návod ke hře.

Co to je stabilita zázemí?

Stabilita ukazuje, kolik procent chybí do chvíle, kdy zázemí klesne o jeden level. Stabilita ale nemá nic společného s "výkonem" zázemí - daný level zázemí funguje stále stejně na svůj plný výkon až do chvíle, kdy klesne (nebo když postavíte další level).

Jak často klesá zázemí?

Jeden level přibližně za 4-5 sezón.

Co se stane, když postavím vyšší level zázemí?

Stabilita se automaticky nastaví na 100% a dalších přibližně 4-5 sezón bude trvat, než klesne (pokud se během té doby nepostaví vyšší level).

Co se stane, když zadám stavbu vyššího levelu těsně před tím, než by mi mělo zázemí klesnout (například když je stabilita 1%)?

Ve chvíli, kdy máte zadanou stavbu vyššího levelu, již toto zázemí klesnout nemůže. Stejně tak se při stavbě nebo bourání jednoho zázemí pozastaví opotřebení ostatních zázemí.

Jak se stát hlavním trenérem v nějaké zemi?

Je potřeba být z té konkrétní země, kterou chcete trénovat, musíte kandidovat ve dvoukolových volbách, které jsou vypisovány automaticky každé dvě sezóny vždy po mistrovství světa, a tyto volby musíte vyhrát.

Kdo může volit hlavního trenéra nějaké země?

Pouze manažeři, kteří hrají v té konkrétní zemi.

Jak se stát asistentem v nějaké zemi?

Musí si vás vybrat hlavní trenér dané země - asistentem můžete být v jakékoliv zemi.

Potřebuju nutně Fanouška, abych mohl stát asistentem?

Nutně ne, ale je to nevýhoda, když Fanouška nemáte, a to kvůli přístupu k rozšířeným statistikám.